JACÍ JSME, TAK BYDLÍME

Naše bydlení nebo pracoviště je nám dokonalým zrcadlem, ve kterém je skvělé umět číst a jeho cílenou proměnou spoluutvářet své životy.

Nejjednodušší, čím můžete sami v takové tvorbě začít, je „inventura“ vašeho majetku a věcíPrincip je opravdu velmi jednoduchý. V životě nás totiž podporují pouze takové věci a majetek, které nám přinášejí užitek a radost. Pokud takto dokážeme žít a bydlet, vytváříme si podporu pro radostný život.

V praxi se však velmi často setkávám s opakem. Lidé doslova hromadí věci, které nepoužívají a nedokáží se jich z různých důvodů zbavit. Častým takovým důvodem hromadění pak bývají strachy z nedostatku, pocity vlastní nedostatečnosti, absence odpuštění (sobě i druhým), nevyřešené vztahy s lidmi, od kterých věci pocházejí.

Peřiny po babičce, pravda už v nich bydlí myšky, ale co kdyby…nevkusný porcelán od tchýně, aby neřekla…blatník od auta, které již 20 let nemáte…kelímky od jogurtů, sklenice na víno, krabičky od zmrzliny, od každého aspoň 20-30 kousků…ztvrdlé barvy, co kdyby byly třeba…oblečení z doby, kdy vám bylo 15 a vážili jste o 10 kg méně, schované pro vnoučata…známe to asi všichni.

Někdy se tak stává, že prostor pro skladování takových věcí je i několikanásobně větší než ten, který lidé opravdu užívají, a dokonce se stává i to, že lidé vlastní nemovitosti pouze za účelem skladování nepotřebných – nepoužívaných věcí a ze všemožných emočních důvodů lpí na takovýchto nemovitostech i věcech v nich a odůvodňují sami sobě a okolí proč je mají a mít i nadále musí.

Udělejte si takovou svoji jednoduchou inventuru používaných a nepoužívaných nemovitostí a věcí v nich:

  1. Napište si seznam všech vámi užívaných nemovitostí.
  2. A postupně si je prohlédněte z ptačí perspektivy. Dům, byt, kancelář, chatu, pozemek, garáž.
  3. Zjistěte v kolika prostorách opravdu žijete a tvoříte a kolik jich je pouhým skladištěm nebo jen bez užitku vlastníte? Prohlédněte si takto jednu nemovitost po druhé.
  4. Uvědomte si, které věci v nich uložené pravidelně používáte pro tvoření, společné chvíle s rodinou nebo s přáteli a které jsou zde jen uložené bez užitku.
  5. A přibližně vyjádřete poměr využívaných částí a používaných věcí k nevyužívaným částem a věcem.
  6. Napište si odpověď na papír.

Zjištěný poměr ukazuje poměr spokojenosti vůči nespokojenosti s vaším životem. Člověku, který chce žít radostný život, jsou takové věci a prostory vždy překážkou a zároveň možností, jak svůj život začít měnit k lepšímu.

Více se o vědomém bydlení dozvíte na www.vedomedomy.cz.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.